Jak być dobrym graczem?

Niemal każdy, niezależnie od prezentowanego przez siebie poziomu gry w counter strike zastanawia się, co zrobić, aby grać coraz lepiej. Jest to jedno z tych pytań, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi, aczkolwiek spróbujemy przybliżyć wam tę kwestię.
[ad#ad-1]

Jedną z podstawowych rzeczy jest umiejętność celowania w głowę przeciwnika. Każdy inny punkt daje nam mniejsze szanse na zabicie, a w konsekwencji wzrasta możliwość odczekania dobrych kilku minut na powrót do gry. Jedną z najgłupszych rzeczy, którą możemy zrobić grając w counter strike jest trzymanie celownika na ziemi – co nam to da oprócz podziwiania faktury podłogi? Z pozoru te niewielkie ułamki sekundy, które będziemy musieli poświęcić na ruch myszką i wycelowanie w naszego przeciwnika może się dla nas źle skończyć. Należy jednak pamiętać, iż nawet najlepszy strzał, może zostać popsuty przez nieuwzględnienie perspektywy – im nasz przeciwnik jest bliżej tym należy wyżej trzymać celownik i na odwrót, im przeciwnik dalej tym nasz celownik powinien być skierowany ku dołowi.

Kolejną ważną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest nie tylko nasza umiejętność samodzielnej gry, ale także taktyka i zgranie całej grupy. Co z tego, iż my będziemy grać po swojemu i zdobywać „fragi”, jak cała drużyna przegra? Nie ma tutaj miejsca na samowolkę i własną inicjatywę (w pewnym stopniu oczywiście), ale cała drużyna musi być jednością. W drużynie powinien być jasny podział – jeżeli kilku leci do przodu, to reszta ich osłania (zarówno z bocznych pozycji, jak i ubezpiecza tyły). Bez dobrego zgrania i taktyki nie ma możliwości porządnej gry i osiągania sukcesów. Jeżeli chcecie latać samodzielnie i strzelać do wszystkiego co się rusza, to lepiej zmienić grę… (ot, choćby Quake).
Ale wracając do samodzielnych prób osiągnięcia jakiegokolwiek poziomu, warto także przyjrzeć się zjawisku zwanemu w środowisku graczy counter strike „recoil”. Polega to mniej więcej na nauczeniu się, w jaki sposób padają kule wystrzelone z danej broni. Najprościej wytłumaczyć to na przykładzie popularnego kałasznikowa (AK47). Jeżeli staniemy przed jakąś ścianą i zaczniemy w nią strzelać bez poruszania przy tym myszką w którąkolwiek stronę, zobaczymy, iż punkty, w które trafialiśmy nie będę znajdowały się w jednym miejscu, ale ułożą się w charakterystyczny ciąg. W przypadku kałasznikowa punkty wyznaczane przez trafienia będą najpierw szły do góry i w prawo, po czym w linii poziomej w lewo i w prawo – powstanie mniej więcej kopnięta litera „T”, bądź „7”.
Zjawisko „recoil” ma wbrew pozorom olbrzymi wpływ na nasze trafienia. W przypadku walenia „na chama” musimy celownik przesuwać na dół i w lewo a po chwili w prawo i lewo. Warto jednak pamiętać, iż w przypadku każdej broni „recoil” wygląda trochę inaczej – dla kałasznikowa będzie to „7”, a dla M4A1?

Czerpanie przyjemności z gry jest sprawą najważniejszą. Nie możemy zatem grać na serwerach, które zarządzane są przez osoby, myślące, że wszystko potrafią i mogą bez przeszkód hostować grę. Wbrew pozorom nie jest to zadanie łatwe, a wykonane w niewłaściwy sposób może popsuć grę wszystkim obecnym na serwerze. Wybierzmy sobie jeden serwer, na którym najlepiej nam się gra, gdzie inni gracze prezentują nieznacznie lepszy poziom od nas (od lepszych zawsze więcej można się nauczyć) i cieszmy się z gry.

Kolejną rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę są dźwięki pochodzące z gry. Bagatelizowane przez nowych graczy, są często podstawą dobrego poziomu innych. Wbrew pozorom nie są to przypadkowe nuty i odgłosy, które ktoś kiedyś zaplanował, że wstawi do gry. W przypadku dobrych słuchawek, dających możliwość odtwarzania dźwięków przestrzennych, jesteśmy w stanie zlokalizować, z której strony nadchodzi do nas przeciwnik i odpowiednio się na to przygotować. Pomóc nam mogą także specjalne „eventy”, czyli dźwięki wywoływane przez odpowiednie zachowania graczy. I tym razem najprościej to wytłumaczyć na przykładzie: mapa de_train daje nam co najmniej dwa „eventy”, jeżeli gracz jest pod pociągiem to słychać szczekanie psa, a w przypadku gdy znajduje się on na pociągu, słychać lecący samolot. Zachęcamy jednak do samodzielnego odkrywania „eventów”, które niekoniecznie znane są szerokiej rzeczy graczy w counter strike.

Podsumowując: jeżeli chcesz zostać dobrym graczem w counter strike, musisz włożyć w to wiele wysiłków i prac, jednakże możliwość pochwalenia się przed kumplami, iż tak dobrze ci idzie w grze, jest na pewno doskonałą nagrodą. W końcu nie każdy ma talent do gry. My tez go nie musimy mieć, a zamiast tego możemy korzystać z powyższych trików i sztuczek, których jest jeszcze cała masa…

Tags: ,

Środa, grudzień 16th, 2009 Poradniki